World Wide Web – svi znamo šta je, i svi ga koristimo. Jeste li se ikad zapitali kako i zbog čega je nastao?
Priča nas vraća u 1989. godinu, u najpoznatiji svjetski centar za istraživanje CERN. Tim Berners-Lee je britanski naučnik koji je bio zaposlen tamo i u martu 1989. godine došao je na ideju za kreiranje globalnog informacijskog sistema koji će korisititi naučnici univerziteta i instituta širom svijeta. Dokument prijedloga je opisivao sistem kao „hipertekst projekat“ koji se naziva „WorldWideWeb“.
Do kraja 1990. godine, prvi Web server je kreiran u CERNU. Tim je kreirao kod za web server na kompjuteru NeXT. Na njemu je crvenim slovima napisao „Ova mašina je server. NE SMIJE SE UGASITI“.
Osnovni koncepti su kreirani: HTML (Hypertext Markup Language – jezik za web), HTTP (Hypertext Transfer Protocol – za dozvolu povrata povezanih resursa širom weba) i URL (Uniform Resource Identifier – jedinstvena adresa za svaki izvor na webu).
Prva web adresa je bila: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html, koja je sadržala linkove za informacije o WWW projektu, kao i opis hiperteksta, tehničke detalje kreiranja Web servera.
Ovakav dizajn je dozvolio jednostavan pristup postojećim informacijama i ranu web stranicu koja je povezana sa informacijama koje su korisne CERN-ovim naučnicima. Pretraživanje je bilo svedeno na ključne riječi – kako tad nije još postojao pretraživač.Originalni browser je imao mnoge komponente današnjih browsera, kao i mogućnost da se unutar browsera modifikuju njegove stranice. Taj događaj se smatra “rođenjem WWW-a” koji je postavio temelje za Internet kakvog ga danas poznajemo.
U januaru 1992. godine, kroz CERN-ov kompjuterski bilten, hiljade naučnika je naučilo kako da koristi web da bi pristupilo korisnim informacijama, kao što su publikacije, brojevi telefona, e-mail adrese i softverske i računarske dokumentacije. Interes za web stranice se širio. Iako su sve stranice bile rezultat CERN-ove saradnje sa univerzitetima, zainteresovanost za ovaj projekat se počeo širiti van akademskih krugova.
U aprilu 1993. godine, CERN obajvljuje javni dopis da Web postaje javno vlasništvo. Do kraja iste godine, kreirano je oko 500 web servera.
Do kraja 1994. Godine, Web sadrži 10,000 servera i 10 miliona korisnika. Promet na Webu je bio ekvivalentan “kao da se svake sekunde u svijetu pošalju svi primjerci radova Vilijema Šekspira”.
U martu 2019. godine, obilježilo se 30 godina od nastanka WWW-a. Za tu priliku, kreator Tim je objavio pismo u kojem upozorava na potencijalne prijetnje ovom sistemu. Pismo možete pročitati na ovom linku.
Link: https://webfoundation.org/2018/03/web-birthday-29/