Bez obzira na to gdje ste se upisali, jedno je sigurno: pred vama su izuzetno teški i obimni predmeti, pogotovo iz oblasti programiranja, matematike/kalkulusa. Uz to, tu je i navikavanje na novu okolinu, nove ljude i nove sisteme obrazovanja.
28.08.2024Kompanija Encode Software Solutions organizuje događaj pod nazivom “Digitalni marketing za preduzetnike” kako bi Vam pružila priliku da saznate kako iskoristiti moć digitalnog marketinga za unapređenje poslovanja.
03.05.2024World Wide Web – svi znamo šta je, i svi ga koristimo. Jeste li se ikad zapitali kako i zbog čega je nastao?
25.04.2024Ako ste programer koji želi proširiti znanje o bazama podataka, SQL je koristan alat. Analitičari podataka, backend programeri i svi profili programera koriste SQL za svakodnevne zadatke. Stoga se postavlja pitanje: "Trebam li naučiti SQL?"
22.04.2024Kautilya Katariya je dječak iz Indije koji je sa 6 godina oborio Ginisov rekord tako što je postao najmlađi programer na svijetu. Iz siromašnog indijskog grada se preselio u metropolu u Engleskoj, i osnovao svoju firmu sa 9 godina. Danas je čest javni govornik na svjetskim konferencijama kompjuterskih nauka i tehnologije
18.04.2024Nastavljamo sa pričom o soft skills i zašto su oni potrebni programerima. U ovom blogu obradit ćemo top 5 soft skills koje svaki programer treba da posjeduje, a odnose se na njegov odnos prema sebi i vještine koje će mu pomoći u radu.
14.04.2024Soft skills su vještine koje predstavljaju dopunu tehničkim vještinama, odnosno hard skills. Hard skills se odnose na znanje i profesionalne vještine koje se uče kroz obrazovanje, te su lako su mjerljive. Soft skills su socijalne vještine i sposobnosti koje se odnose na način na koji radimo i komuniciramo sa drugim ljudima, te su primjenljive na sve profesije.
14.04.2024Tales on Thursday
04.04.2024S obzirom da smo i dalje u mjesecu u kom se slavi Međunarodni dan žena, ovaj blog post posvećujemo možda najznačajnijoj ženi u svijetu programiranja – Adi Lovelace!
28.03.2024Upoznajte Margaret Hamilton – američku inžinjerku i informatičarku koja je predvodila NASA tim za Apollo misije slijetanja na mjesec tokom 1960tih i 1970tih godina. Ova žena se smatra pionirom softverskog inžinjeringa jer je upravo ona bila ta koja je napisala kod koji je omogućio Apollo letjelici da sleti na Mjesec.
21.03.2024U prethodnom blogu smo zajedno istraživali osnove SQL-a, a sada ćemo se posvetiti fascinantnim svjetovima joinova i subquerija.Baze podataka su temelj digitalnog doba, a razumevanje ovih pojmova ključno je za efikasno upravljanje podacima.
07.02.2024Danas, otvaramo vrata SQL-a, koji se često smatra temeljem baza podataka. U ovom blogu, detaljno ćemo razjasniti šta SQL tačno jeste i kako se koristi.
07.02.2024U ovom blogu, želimo vam pružiti koristan pregled 5 IT fakulteta u Bosni i Hercegovini, istražujući njihove karakteristike i pružajući vam smjernice u donošenju odluka o daljem obrazovanju.
07.02.2024U ovom izdanju bloga, istražit ćemo pet najbriljantnijih TED Talkova o kodiranju koji su osvijetlili svijet digitalne umjetnosti i nauke programiranja, koji će vas potaknuti na razmišljanje i možda promijeniti način na koji gledate na svijet koda.
07.02.2024Ako ste zaljubljenik u React, kao i mi, onda ste na pravom mjestu. Danas ćemo istražiti svijet React biblioteka, ključnih za oplemenjivanje vaših projekata.
07.02.2024U svijetu modernog web razvoja, pravilno upravljanje stilovima je ključno, a React pruža različite tehnike za postizanje toga. U današnjem blogu, istražit ćemo različite pristupe pisanju CSS-a u React aplikacijama.
07.02.2024Ako do sada niste čuli za React, vrijeme je da saznate osnovne stvari o njemu i zašto se danas toliko koristi! Pridruži nam se na današnjem blogu!
07.02.2024DBMS igra ključnu ulogu u upravljanju bazama podataka, omogućavajući korisnicima učinkovito pohranjivanje, upravljanje i pristup podacima. Ovaj blog će ti pomoći razumjeti šta je DBMS, kako radi i zašto je važan za funkcionisanje modernih sistema.
07.02.2024U našim prethodnim blog postovima istraživali smo temelje baza podataka i osnove njihovih komponenata. Sada nastavljamo našu edukativnu avanturu istražujući različite vrste baza podataka.
07.02.2024Fokus drugog blog posta iz našeg serijala o bazama podataka, jeste upravo na osnovnim komponentama koje čine srž svih baza podataka i definisanju očekivanja od njih, što će ti pružiti dublje razumijevanje ove aktuelne tematike.
07.02.2024U svijetu u kojem podaci podstiču inovacije i oblikuju način na koji donosimo odluke, poznavanje baza podataka može biti ključ za profesionalni napredak. U ovom blogu, otkrivamo vam upravo zašto baze podataka predstavljaju temelj digitalnog doba.
07.02.2024Dobrodošli na naše novo blog izdanje posvećeno najboljim praksama objektno orijentisanog programiranja u JavaScriptu. Kroz ovaj blog, provesti ćemo vas kroz ključne koncepte i tehnike OOP-a u JavaScriptu.
07.02.2024Pojam grafa srećemo svakodnevno, vjerovatno nismo ni svjesni primjene teorije grafova oko nas. Stoga, u ovom blogu istražit ćemo kako se teorija grafova oslikava na programiranje i pružiti neke specifične primjere njenih aplikacija u OOP-u.
07.02.2024