Upoznajte Margaret Hamilton – američku inžinjerku i informatičarku koja je predvodila NASA tim za Apollo misije slijetanja na mjesec tokom 1960tih i 1970tih godina. Ova žena se smatra pionirom softverskog inžinjeringa jer je upravo ona bila ta koja je napisala kod koji je omogućio Apollo letjelici da sleti na Mjesec.
Margaret, rođena 1936. godine u Indijani (SAD) je bila samouki programer, kako u doba njenih studentskih dana na Univerzitetu u Mičigenu softverski inžinjering i informatika nisu bile utemeljene discipline. Ona je uspjela da bude prvi programerka koji je zaposlen da radi na projektu Apollo. U međuvremenu je postala direktorica softverskog inžinjeringa na MIT Instrumentation lab. Njena laboratorija je razvila softver za NASA Apollo svemirski projekat.
Ono što je interesantno je da je Margaret u to vrijeme bila majka jedne djevočice po imenu Lauren. I upravo ta djevojčica će, igrom slučaja, da spasi mnoge živote. Naime, jednu veče, Lauren je pokrenula kompjutersku simulaciju kreiranu za Apollo misiju. Igrajući se „astronauta“, djevojčica je slučajno odabrala program P01 (program namijenjen da se pokrene prije polijetanja) u toku leta. Simulator se srušio, a Margaret je shvatila, da ako pravi astronaut napravi ovakvu grešku tokom leta, to jeste da upiše pogrešan komandni kod, posljedice mogu biti pogubne. Obavijestila je svoje nadređene, no oni joj nisu dozvolili izmjenu programa, govoreći kako „Astronauti su trenirani da nikad ne naprave greške“.
Međutim, već tokom sljedećeg leta, koji je bio orbitiranje oko Mjeseca, astronaut Jim Lovell je napravio istu grešku kao i Margaretina ćerka, upisujući P01 pre-launch program tokom leta. Taj program je izbrisao sve navigacijske podatke, što znači da u tom momentu, kompjuteri Apolla i njihovi navigacijski sistemi nisu mogli da astronaute vrate kući. Margaret i njen tim su proveli devet sati u izradi programa koji su nakon toga uploadovali u tad obrisani navigacijski sistem, osiguravajući da se astronauti bezbijedno vrate kući.
Margaretino najveće postignuće je pisanje sistema „prioriteta“ koji je omogućio da astronauti Buzz Aldrin i Neil Armstrong tokom svog putovanja na Mjesec, budu obaviješteni o svim potencijalnim greškama u sistemu. Ispravljajući i usavršavajući taj lunarni modul, zvani Eagle, čovječanstvo je uspjelo da sleti na mjesec, a Margaret je postala herojina.
Danas, Margaret ima 87 godina, napisala je preko 130 naučnih radova i smatra se jednim od tvoraca softverskog inžinjeringa. Odlikovana je Predsjedničkom medaljom slobode 2016. godine.
U mjesecu u kom se slavi Međunarodni Dan žena, odajemo počast ženama koje su bile inovativne i hrabre, te koje su svojom upornošću kreirale istoriju koju poznajemo danas. Margaret Hamilton je jedna od takvih žena. Njeno naslijeđe inspiriše mnoge generacije, a pogotovo generacije žena, jer je upravo ona osvijetlila put mnogim ženama u ovoj nauci, te im pokazala da možeš da imaš sve – i karijeru i porodicu!