U današnje moderno vrijeme, kada čujemo riječ “bug” (bag) prije pomislimo na kompjutersku grešku ili glitch nego na pravu bubu. Takođe smo i upoznati sa frazama “bagovan” i “zabagovao”, koji označavaju nešto (ili čak nekoga) što ne radi kako treba i ima neku grešku.
Većina pojmova u svijetu programiranja i kompjuterske nauke je preuzeta iz engleskog jezika, te osobe koje se bave tim poslom česo te fraze i izgovaraju na engleskom, ne prevodeći ih na svoj maternji jezik. Tako je i situacija sa “bug-om”. No, od svih pojmova, ovaj pojam je jedini koji ima i značenje van oblasti kompjuterske nauke – taj pojam označava insekta, to jeste bubu.
Pa, jeste li se ikad zapitali kako je taj pojam nastao?
Priča nas vraća skroz nazad u 1947. godinu, kada su kompjuteri bili ogromne mašine koje su zauzimale čitave prostorije. Jedan od takvih kompjutera je bio Mark II, tadašnji najnoviji produkt tehnologije, koji su kreirali naučnici sa Harvard univerziteta. Jedna naučnica iz te skupine se zvala Grace Hopper, koja je ujedno bila i admiral u ratnoj mornarici. Kada se Mark II pokvario, naučnici su neumorno radili na otkrivanju uzroka problema. Grace je u jednom od električnih prekidača kompjutera pronašla moljca, koji je i uzrokovao kvar na čitavom sistemu. U svom radnom dnevniku, Grace je zalijepila moljca i šaljivo napisala “Prvi slučaj pronađene bube (First actual case of bug being found)”.
Termin “bug” se tada ponekad koristio u oblasti inženjerstva. Slična situacija se dogodila Thomas Edisonu 1878. godine, kada je pronašao insekta u svojoj mašini. Od tada, termin “bug” se počeo koristiti i u svijetu kompjutera, te se odnosio na bilo kakvu grešku ili glitch koja se javlja u sistemu kompjutera, bilo u hardware ili software dijelu.
Grace je nastavila svoj rad u oblasti kompjuerske nauke, te je mnogo doprinijela razvoju programskih jezika i kompjuterske tehnologije. Ona je imala važnu ulogu u razvoju jednog od prvih programskih jezika koji se koristi i danas, COBOL.
Ova anegdota ukazuje na neočekivane izazove koji se sreću u svijetu inovacija. Ponekad se rješenja nalaze u neobičnim izvorima, pa se ističe važnost radoznalosti, otvorenog uma i prihvatanju neobičnih pronalazaka. Priča o bubici u kompjuteru danas je “must know” priča za sve koji se bave kompjuterskom naukom, kako nas podsjeća da u svijetu kompleksnih sistema i algoritama, skromni počeci i najmanji detalji – kao što je mali moljac u ogromnoj kompjuterskoj mašini, može da ima veliki uticaj na tok istorije.